এজিউৰপাৱাৰে ভাৰতৰ সৌৰ বিপ্লৱৰ সৈতে অংশীদাৰিত্ব কৰিছে

| |

0 0
Read Time:6 Minute, 54 Second

2008 চনত ভাৰত চৰকাৰে জলবায়ু পৰিৱৰ্তন, অভিযোজন আৰু প্ৰশমন, শক্তি দক্ষতা আৰু প্ৰাকৃতিক সম্পদ সংৰক্ষণৰ বুজাবুজিৰ ওপৰত গুৰুত্ব দি জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ ওপৰত ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰ্য পৰিকল্পনা (এনএপিচিচি) আৰম্ভ কৰাৰ সময়ত ভাৰতৰ সৌৰ যাত্ৰাৰ উত্তৰণ দেখা গৈছিল। এনএপিচিচিৰ অধীনত ৰাষ্ট্ৰীয় সৌৰ অভিযানৰ লক্ষ্য হৈছে দেশৰ মুঠ শক্তি মিশ্ৰণত সৌৰ শক্তিৰ অংশ বৃদ্ধি কৰা, লগতে অন্যান্য নৱীকৰণযোগ্য উৎসৰ পৰিসৰ সম্প্ৰসাৰিত কৰা। 2008 চনত এজিউৰ পাৱাৰ প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল, এক দক্ষ, বহনক্ষম আৰু সামাজিকভাৱে দায়বদ্ধ প্ৰকাৰে সুলভ সৌৰ শক্তি প্ৰদান কৰাৰ এক দৃষ্টিভংগীৰে। সৌৰ বিপ্লৱৰ দিশত ভাৰতৰ যাত্ৰাইআৰু এজিউৰ পাৱাৰে তেতিয়াৰ পৰাই এক সমান্তৰাল  বিকাশৰ কাহিনী দেখিছে।

এজিউৰ পাৱাৰে ভাৰতৰ প্ৰথম ব্যক্তিগত ইউটিলিটি স্কেল সৌৰ প্ৰকল্প, পঞ্জাৱৰ আৱানৰ এখন সৰু গাঁৱত 2 মেগাৱাটৰ প্ৰকল্প,   20,000 ৰো অধিক লোকৰ সৈতে 32 খন গাঁৱত বিদ্যুৎ যোগান ধৰি যাত্ৰা আৰম্ভ কৰে। তেতিয়া, এক দশকতকৈও অধিক সময়ৰ যাত্ৰাত, সংগঠনটো দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হৈ  10+ ৰাজ্যত ~7 গিগাৱাট~সৰ্বভাৰতীয় পৰ্টফলিঅ’ৰ সৈতে দেশৰ সৰ্ববৃহৎ সৌৰ শক্তি বিকাশকাৰীসকলৰ ভিতৰত অন্যতম হৈপৰিছে। এজিউৰ পাৱাৰ, ইয়াৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই পৰিষ্কাৰ আৰু সুলভ শক্তিৰ  প্ৰতি ভাৰতৰ দৃষ্টিভংগীৰ সৈতে ওতঃপ্ৰোতভাৱে সংযোজিত হৈ আহিছে আৰু ইয়াৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান আগবঢ়াইছে। কোম্পানীটো সৌৰ ক্ষেত্ৰত অগ্ৰণী হৈ আছে। পঞ্জাৱত ভাৰতৰ     প্ৰথম ব্যক্তিগত ইউটিলিটিৱাই স্কেল সৌৰ প্ৰকল্পস্থাপন কৰাৰউপৰিও,  উত্তৰ প্ৰদেশ আৰু ছত্তীশগড় ৰাজ্যত ব্যক্তিগত ইউটিলিটি স্কেল সৌৰ প্ৰকল্প স্থাপন কৰা প্ৰথম সৌৰ শক্তি উৎপাদক আৰু লগতে  সীমান্ত চৌকিসমূহলৈ সৌৰ শক্তি যোগান ধৰা দেশৰ প্ৰথম ব্যক্তিগত সৌৰ উৎপাদক।

অসমৰ দৰে উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ ৰাজ্যসমূহত সৌৰ শক্তিৰ মুখ্য অব্যৱহৃত সম্ভাৱনা উপলব্ধি কৰা দেশৰ প্ৰথম সংগঠনসমূহৰ ভিতৰত এজিউৰ পাৱাৰঅন্যতম। কোম্পানীটোৱে উত্তৰ-পূব অঞ্চলৰ সৰ্ববৃহৎ সৌৰ শক্তি প্ৰকল্প 90 মেগাৱাট প্ৰকল্প এটা কাৰ্যকৰী কৰি অসমত ইয়াৰ সৌৰ শক্তি প্ৰচেষ্টা সম্প্ৰসাৰিত কৰি আছে। ই  অসম শক্তি বিতৰণ কোম্পানী লিমিটেডৰ (এপিডিচিএল) সৈতে প্ৰতি কিলোৱাটত 3.37 টকাৰ ওজনযুক্ত গড় শুল্কত 25 বছৰীয়া শক্তি ক্ৰয় চুক্তি (পিপিএ) স্বাক্ষৰ কৰিছে। প্ৰকল্পটো 2021 বৰ্ষৰ কেলেণ্ডাৰ বৰ্ষৰ তৃতীয় চতুৰ্থাংশত সম্পূৰ্ণৰূপে আৰম্ভ হ’ব বুলি আশা কৰা হৈছে। এই প্ৰকল্পটোৱে 2022 চনৰ ভিতৰত 688 মেগাৱাট (মেগাৱাট) নৱীকৰণযোগ্য শক্তি উৎপাদনৰ নতুন আৰু নৱীকৰণযোগ্য শক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ দ্বাৰা অসমৰ বাবে নিৰ্ধাৰিত লক্ষ্যত অৰিহণা যোগাব।

এক বিশুদ্ধ সৌৰ শক্তি কোম্পানী হিচাপে, আভ্যন্তৰীণ অভিযান্ত্ৰিক, ক্ৰয় আৰু নিৰ্মাণ দক্ষতা, লগতে উন্নত আভ্যন্তৰীণ কাৰ্যকলাপ আৰু তত্বাৱধান ক্ষমতাৰ সৈতে, এজিউৰ পাৱাৰে আজি সমগ্ৰ ভাৰতত কম ব্যয়ৰ আৰু নিৰ্ভৰযোগ্য সৌৰ শক্তি সমাধান প্ৰদান কৰে। ই বৰ্তমান বিদ্যুৎ অবিহনে লাখ লাখ ভাৰতীয়লৈ বিদ্যুতৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ সম্প্ৰসাৰিত কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিছো যাৰ ফলত বহনক্ষম অৰ্থনৈতিক বিকাশ, সামগ্ৰিক বিকাশ আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ বিৰুদ্ধে স্থিতিস্থাপকতা সক্ষম হ’ব।

ভাৰতে ইয়াৰ শক্তিৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ বাবে আত্মনিৰ্ভৰশীল হোৱাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে যি 2040 চনৰ ভিতৰত 15,820 TWH ত উপনীত হ’ব বুলি আশা কৰা হৈছে। নৱীকৰণযোগ্য শক্তিয়ে এই লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিবলৈ বাধ্য আৰু 2030 চনৰ ভিতৰত ভাৰতৰ শক্তিৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ 40% পূৰণ কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে। ভাৰত বিশ্বৰ তৃতীয় সৰ্ববৃহৎ সৌৰ ক্ষমতাৰ দেশ হৈ পৰিছে আৰু 2030 চনৰ ভিতৰত 450 গিগাৱাট নৱীকৰণযোগ্য ক্ষমতাৰ এক উচ্চাভিলাষী লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছে, যাৰ ভিতৰত আছে 300 গিগাৱাট সৌৰ ক্ষমতা। সৌৰ শক্তি ক্ষেত্ৰত ভাৰতৰ ‘আত্মনিৰভাৰ’ লক্ষ্য পূৰণ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত এজিউৰ পাৱাৰে আৱৰণ ধৰি ৰাখে,  মূল্য অভিযান্ত্ৰিক, কাৰ্যকৰী প্ৰদৰ্শন নিৰীক্ষণ আৰু দক্ষ বিত্তীয় ৰণনীতিৰ জৰিয়তে কম ব্যয়ৰ সৌৰ শক্তি প্ৰদান কৰাৰ সামৰ্থ্যৰ সৈতে।  ইয়াৰ নিজস্ব ই.পি.চি. দক্ষতাই প্ৰণালীৰ ব্যয় হ্ৰাস কৰে আৰু  ইয়াৰ উন্নত নিজস্ব কাৰ্যকলাপ আৰু  তত্বাৱধান ক্ষমতাই ইয়াক বিদ্যুৎ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰিবলৈ আৰু বাস্তৱ-সময়ৰ ওচৰত প্ৰকল্পৰ প্ৰদৰ্শন নিৰীক্ষণ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। ইয়াৰ  দক্ষ বিত্তীয় ৰণনীতিৰ সৈতে,  এজিউৰ পাৱাৰে উচ্চ দক্ষতা উৎপাদনত কম ব্যয়ৰ সৌৰ শক্তি সমাধান আগবঢ়ায়।

ছামিট্লা চুব্বা

(লেখক নীতি আৰু যোগাযোগ, এজিউৰ পাৱাৰ ফৰ্টি প্ৰাইভেট লিমিটেডৰ উপাধ্যক্ষ। পাঠকসকলে pr@azurepower.com  তেওঁৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰিব পাৰে)

About Post Author

The Business Daily

The Business Daily is North East India’s first Financial News Portal. This Pink Portal covers all big breaking news from the world of Business, Brands, Politics, Entertainments, Sports etc.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous

Senior Pediatrician from Guwahati Announces Free Treatment for Children Who Lost Parents to Covid-19

Elephants cause chaos at Mikir Bamuni Grant

Next
Previous

Senior Pediatrician from Guwahati Announces Free Treatment for Children Who Lost Parents to Covid-19

Elephants cause chaos at Mikir Bamuni Grant

Next

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Comment